Manufacturer number: GSPL100-150-3P480
Technical Data
Description
The TDK-Lambda GENESYS+ GSPL series programmable DC power supplies offer a high power density of 15 kW in a 2U housing and 22.5 kW in a 3U housing. The devices are available with a three-phase 170-265 Vac or 342-528 Vac 50/60 Hz input. The output voltages and currents range from 0-20 V / 1125 A to 0-1,500 V / 15 A. The power supplies can be operated in constant voltage, constant current and constant power operating modes. Standard functions include voltage and current slew rate control, as well as arbitrary waveform generation and storage.
The GSPL100-150-3P480 variant presented here has 0-100 V, 0-150 A, 15 kW in a 2 U housing with 3-phase 480 V input. This model is also available with a 200 V input. You can also get all models without a display or controls. The “Blank Front Panel” variants can be found under the term GBSPL.
Product features:
  • Power density: 15 kW in a 2U case and 22.5 kW in a 3U case
  • Input: three phase 170-265 Vac or 342-528 Vac 50/60 Hz
  • Output voltages and currents: 0-20V/1125A to 0-1,500V/15A
  • Operating modes: constant voltage, constant current and constant power
  • LabView and IVI driver for remote control
  • Integrated interfaces: LAN, USB, RS232 / RS485 and isolated analog interfaces
  • Optional interfaces: IEEE488, Modbus-TCP, EtherCAT IS420 (Isolated Analog Current Control)
Accessoires
GSPL/ECAT
TDK-Lambda
GSPL/ECAT
EtherCAT interface option for Genesys+ DC power supply GSPL
Delivery time upon request
GSPL/IS420
TDK-Lambda
GSPL/IS420
Isolated analogue current programming (4mA to 20mA) interface option for Genesys+ DC power supply GSPL