Manufacturer number: GSPL100-150-3P208
Technical Data
Description
The TDK-Lambda GENESYS+ GSPL series programmable DC power supplies offer a high power density of 15 kW in a 2U housing and 22.5 kW in a 3U housing. The devices are available with a three-phase 170-265 Vac or 342-528 Vac 50/60 Hz input. The output voltages and currents range from 0-20 V / 1125 A to 0-1,500 V / 15 A. The power supplies can be operated in constant voltage, constant current and constant power operating modes. Standard functions include voltage and current slew rate control, as well as arbitrary waveform generation and storage.
The GSPL100-150-3P208 variant presented here has 0-100 V, 0-150 A, 15 kW in a 2 U housing with 3-phase 208 V input. This model is also available with a 480 V input. You can also get all models without a display or controls. The “Blank Front Panel” variants can be found under the term GBSPL.
Product features:
  • Power density: 15 kW in a 2U case and 22.5 kW in a 3U case