Manufacturer number: GBSPL100-225-3P208
Technical Data
Description
The TDK-Lambda GENESYS+ GSPL series programmable DC power supplies offer a high power density of 15 kW in a 2U housing and 22.5 kW in a 3U housing. The devices are available with a three-phase 170-265 Vac or 342-528 Vac 50/60 Hz input. The output voltages and currents range from 0-20 V / 1125 A to 0-1,500 V / 15 A. The power supplies can be operated in constant voltage, constant current and constant power operating modes. Standard functions include voltage and current slew rate control, as well as arbitrary waveform generation and storage.
The GBSPL100-225-3P208 variant presented here has 0-100 V, 0-225 A, 22.5 kW in a 3 U housing with 3-phase 208 V input. This model is also available with a 480 V input. This blank front panel variant has no display/control unit. You can also get all models with controls under the term GSPL.
Product features:
  • Power density: 15 kW in a 2U case and 22.5 kW in a 3U case
Accessoires
GSPL/IEEE
TDK-Lambda
GSPL/IEEE
IEEE488 bus interface option for Genesys+ DC power supply GSPL
Delivery time upon request
GSPL/MDBS
TDK-Lambda
GSPL/MDBS
Modbus-TCP interface option for GSPL
Delivery time upon request
GSPL/IS420
GSPL/IS420
Isolated analogue current programming (4mA to 20mA) interface option for Genesys+ DC power supply GSPL