Tektronix MSO44B-4-BW-200 | Mixed signal oscilloscope, 4 channel, 200 MHz bandwidth, MSO4B series
Manufacturer number: MSO44B-4-BW-200
Tektronix MSO44B-4-BW-200 | Mixed signal oscilloscope, 4 channel (FlexChannel up to 32 digital channels), 200 MHz bandwidth, 31.25 Mpoints acquisition memory, 6.25 GSa/s.
Technical Data
Description
MSO44B-4-BW-200 | Mixed signal oscilloscope, 4 channel, 200 MHz bandwidth, MSO4B series
This variant of the MSO44B has 4 analog channels and a pre-installed bandwidth of 200 MHz. The MSO4B series oscilloscopes are also available with 6 analog channels (MSO46B) and with bandwidths of up to 1.5 GHz.
Powerful analysis and visualization tools such as FastFrame segmented storage, measurement and waveform histograms, and visual triggering are standard. It is available with an integrated 50 MHz arbitrary/function generator and decoding for over 25 serial protocols. Power analysis packages are also available that enable repeatable measurements on power supplies and 3-phase power converters.