Rohde&Schwarz RTH1052 | Scope Rider oscilloscope, handheld, 2-channel potential-free, 500 MHz, 5 GSa / s, DMM, 500 kPts, USB, touch display (1317.5000P52)
Manufacturer number: 1317.5000P52
Rohde & Schwarz RTH1052 | Oscilloscope, hand, 2-channel, floating, 500 MHz, 5 GSa / s, logger, DMM
Technical Data
Description
RTH1052 | Scope Rider oscilloscope, handheld, 2-channel potential-free, 500 MHz, 5 GSa / s, DMM, 500 kPts, USB, touch display (1317.5000P52)
Use in the laboratory
Use in the field
Galvanically isolated inputs in accordance with CAT IV 600 V / CAT III 1,000 V ensure the safety of measurement operations in all environments. If the security requirements are particularly high, the R & S®Scope Rider can be easily operated remotely using a web browser and wireless LAN. With five device modes including an integrated multimeter , the R & S®Scope Rider is the perfect tool for troubleshooting in the field.
Accessoires
RT-ZC02
Rohde&Schwarz
RT-ZC02
Current clamp, BNC, 100A / 1000A rms DC - 20 kHz, 10mV / A / 1mV / A / 32mm (1333.0850.02)
Delivery time upon request
RTH-K33
Rohde&Schwarz
RTH-K33
Frequency counter option, for oscilloscopes Scope Rider RTH (1333.0696.03)
Delivery time upon request
RT-ZA21
RT-ZA21
Extended accessory set for passive probes RT-ZI10 / 11 (1326.1984.02)
RTH-K10
RTH-K10
SENT trigger/decode option, for oscilloscopes Scope Rider RTH (1326.3835.03)
RTH-K3
RTH-K3
CAN/LIN trigger/decode option, for oscilloscopes Scope Rider RTH (1333.0550.03)
Ready to ship in 5 to 10 business days
RTH-B1
RTH-B1
Mixed-signal extension / MSO option (upgrade), 8-channel, 250 MHz, for oscilloscopes RTH (1325.9981.03)
RT-ZA22
RT-ZA22
2 pcs. safety measuring cable, red, black 600V CAT IV, for RTH100x (1326.0988.02)
RTH-K15
RTH-K15
History & segmented memory option, for oscilloscopes Scope Rider RTH (1326.1803.03)
RTH-K34
RTH-K34
Harmonic analysis option, for oscilloscopes Scope Rider RTH (1333.0673.03)
RTH-K201
RTH-K201
Web Interface Remote Control for RTH100x Oscilloscopes (1326.0636.03)
RT-ZI10
RT-ZI10
Probe, passive 10X, 500MHz, 1000V CAT III, BNC, isolated (1326.1761.02)
RT-ZI11
RT-ZI11
Probe, passive, isolated 100X, 500MHz, 1000V CAT III, BNC (1326.1810.02)