PMK DCB500HZ-8GHZ | DC block 50Ohm 500Hz-8GHz SMA
Manufacturer number: DCB500HZ-8GHZ
PMK DCB-500HZ-8GZ | DC blocker with a bandwidth of 500 Hz to 8 GHz.
  • Bandwidth from 500 Hz to 8 GHz
  • Impedance: 50 ohms
  • RF input power: 1 W max.
  • DC input voltage: 50 V max.
  • VSWR (voltage standing wave ratio) max: 1.5
  • Working range: -40 ° C to + 85 ° C
  • Insertion loss: 1.4 dB
  • SMA (male) to SMA (female) connection
  • Input impedance: 50 Ω
  • Dimensions: 20 mm x 25 mm x 11.5 mm
  • Housing: aluminum
  • Weight: 20 g
Technical Data
Description
DCB500HZ-8GHZ | DC block 50Ohm 500Hz-8GHz SMA
A coaxial DC blocker is used when DC isolation is required to protect sensitive RF systems (components such as receivers or measurement technology). This DC blocker allows the passage of frequencies between 500 Hz and 8 GHz with low insertion loss with excellent VSWR.