EA Elektro-Automatik PS9750-121U | Power supply unit, DC, 1 channel 750V / 12A, 3kW, USB, LAN, analog
Manufacturer number: PS9750-121U
EA Elektro-Automatik PS9750-121U | Power supply unit, DC, 1 channel 750V / 12A, 3,000 W, 1 height unit, 19 inches wide
Technical Data
Description
PS9750-121U | Power supply unit, DC, 1 channel 750V / 12A, 3kW, USB, LAN, analog
The PS9000 1U series of high-performance electronic power supplies are particularly suitable for test systems and industrial controls, but also laboratories and workshops due to their rather compact 19 "slide-in housing and very low height with only one height unit (44mm, 1U, English 1U).
For remote control via PC or PLC, the device has a rear USB-B interface, an Ethernet interface and an analog interface as standard. All interfaces to the device are galvanically isolated up to 1500 V DC.
The devices also offer the standard option of parallel connection in share bus mode for even power distribution. In this operating mode, up to 10 devices can be connected to form a system that offers an increased total output of up to 30 kW.