GW Instek PSW-1080L155 | Power supply 3-channel, multi-range, 1080W, CH1: 30V CH2: 160V CH3: 160V, LAN, USB, analogue, 3U
Manufacturer number: PSW-1080L155
GW Instek PSW-1080L155 | Programmable multi-range DC laboratory power supply, 3 channels, 0 - 160 V, 0 - 36 A, 1080W.
Technical Data
Description
PSW-1080L155 | Power supply 3-channel, multi-range, 1080W, CH1: 30V CH2: 160V CH3: 160V, LAN, USB, analogue, 3U
The programmable 3 channel multi range DC laboratory power supply GW InstekPSW-1080L155
Equipment and highlights
  • 3 channel DC laboratory power supply
  • Voltage: 0 … 250 V
  • Current: 0 … 4.5 A
  • Power: 1080W
  • Residual ripple and noise: CV PP : 60 mV PP | CV RMS : 12mV RMS | CC RMS : 15mA RMS
  • Weight: 7.7 kg, W 214 mm x H 124 mm x D 350 mm.
  • PSW-009 Output terminal cover for 30V/80V/160V models;
  • PSW-011 Output terminal cover for 250V/800V models
  • GUR-001A USB TO RS-232 Cable, 3m
  • GET-001 Extended Terminal (MAX. 40A)
  • GET-002 Extended Terminal with max. 10A
  • GET-005 Extended Terminal with max. 20A
"
PSW-004
Basic Accessory Kit for 30V/80V/160V models
PSW-008
PSW-008
Basic Accessory Kit for 250V/800V models
PSW-009
PSW-009
Output terminal cover for 30V/80V/160V models
PSW-011
PSW-011
Output terminal cover for 250V/800V models
PSW-012
PSW-012
High voltage output terminal for 250V/800V model
Extended Terminal for PSW-LV
PSW-010
PSW-010
Large filter (Type II/III)
PSW-005
PSW-005
Series Operation Cable for 2 units (only for 30V/80V/160V models).
PS9750-121U
Power supply unit, DC, 1 channel 750V / 12A, 3kW, USB, LAN, analog
PSB-2400L2
PSB-2400L2
Power supply unit, DC, 2 channel 2x 80V / 40A, 800W, USB, RS-232, analog
Recommendations