B&K Precision MR100020 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 1000 V, 20 A, 5 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
Manufacturer number: MR100020
Technical Data
Description
MR100020 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 1000 V, 20 A, 5 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
The MR series includes powerful high-voltage multi-range DC power supplies that deliver up to 5 kW of clean output power in a compact 2U form factor. They are ideal for laboratory applications, industrial test benches and research and development projects that require precise voltage and current regulation.
The MR100020 is the variant with the highest output voltage within the MR series. It offers a maximum output voltage of 1000 V and a maximum output current of 20 A. With a maximum output power of 5000 W, it is specially designed for high-voltage applications.
Differences to other models in the series:
  • The MR100020 has the highest output voltage in the series at 1000 V, but the lowest maximum current (20 A).