Keithley 4200A-SCS | Mainframe analyzer parameter
Manufacturer number: 4200A-SCS
  • Display: 15.6 “LCD with capacitive touchscreen, 1920 × 1080 full HD
  • I / O ports: USB, SVGA, display port, RS-232, GPIB, Ethernet, mouse, keyboard, audio
  • Slots: 9 + built-in ground unit
  • Dimensions (H x W x D): 223 mm x 436 mm x 565 mm
  • Weight: ~ 29.7 kg (typical configuration with 4 SMUs)
Technical Data
Description
4200A-SCS | Mainframe analyzer parameter
The Keithley Parameter Analyzer is also available as a pre-configured bundle. Choose between High Resolution IV (Item No. 4200A-SCS-PK1), High Resolution IV and CV (Item No. 4200A-SCS-PK2) and High Power IV and CV (Item No. 4200A- SCS-PK3) and you get the mainframe including SMUs, preamplifiers and other modules tailored to the application.