GW Instek PEL-5006C-1200-240 | Electronic load, DC, 1200 V / 240 A / 6 kW, PEL-5000C series
Manufacturer number: PEL-5006C-1200-240
GW Instek PEL-5006C-1200-240 | Electronic DC load, 6 kW, 0… 24/240 A, 0… 1,200 V, PEL-5000C series.
Technical Data
Description
PEL-5006C-1200-240 | Electronic load, DC, 1200 V / 240 A / 6 kW, PEL-5000C series
The electronic high-power DC loads of the GW Instek PEL-5000C series are ideal for emulating battery systems, for quality control in R&D, in ATE systems and for production tests. Each model has two switchable current ranges and the voltage range is 150 V.
Control of several loads with one MASTER and up to 7 devices in parallel SLAVE operation up to max. 192 kW.
You get the electronic loads of the GW Instek PEL-5000C series in different versions with up to 24 kW power with a maximum of 2,000 A. Maximum voltage 150V, 600V or 1,200V.
The PEL-5006C-1200-240 variant presented here has a range of 0 - 1,200 V, 0 - 24/240 A and an output of 6 kW.