EA Elektro-Automatik PSI11500-062U | DC power supply, PSI 10000, 1 channel, 1500V / 6A / 3KW, function generator
Manufacturer number: PSI11500-062U
EA electro-automatic PSI 11500-06 | DC Power Supply, 2U, PSI10000 Series, 1 Channel, 1500V, 6A, 3000W, Integrated Function Generator.
Technical Data
Description
PSI11500-062U | DC power supply, PSI 10000, 1 channel, 1500V / 6A / 3KW, function generator
The DC laboratory power supplies of the EA Elektro-Automatik PSI 10000 series convert mains energy into a regulated DC voltage with an efficiency of over 96%. The PSI 10000 series includes single-phase and three-phase power supplies that, with their wide input range, can serve almost all mains voltages worldwide. The DC voltages and currents are oriented to the application, the spectrum ranges from 0 - 10 V to 0 - 2000 V and from 0 - 6 A to 0 - 1000 A in one device. The DC power supplies act as a flexible output stage with a constant performance characteristic, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range. In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 power supply units connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and 64000 A. This system works like a single device and can consist of different power classes, only the voltage class must match.
The variant PSI 11500-06 of the EA PSI10000 series presented here measures 2 HU (2U) and has a voltage of 0 - 1,500 V, 0 - 6 A current, 0 - 3,000 W power and, like all models of the PSI 10000 series, a integrated function generator.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 110V - 240V +10% 1ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Very high efficiency of over 95%
  • High performance with 15 kW per unit
  • Voltage from 0 - 60 V to 0 - 1500 V
  • Current from 0 - 6 A to 0 - 120 A
  • Flexible power-controlled DC output stages (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Digital control, high resolution with 16bit ADCs and DACs
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation