EA Elektro-Automatik PSBE11000-403U | Power supply, bidirectional, DC, 1 channel, 1000V / +/-40A / 15KW, USB, analogue
Manufacturer number: PSBE11000-403U
EA electro-automatic PSBE11000-403U | Bidirectional DC power supply 3U, PSBE10000 series, 1 channel, 1,000 V / +/-40 A / 15 kW.
Technical Data
Description
PSBE11000-403U | Power supply, bidirectional, DC, 1 channel, 1000V / +/-40A / 15KW, USB, analogue
The DC power supplies act as a flexible output stage with a constant performance characteristic, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range. In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 devices connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and 64000 A.
The PSBE11000-403U variant of the EA PSBE10000 series presented here measures 3 HE (3 U) and has 1 channel, 1,000 V / +/-40 A / 15 kW.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 110V - 240V +10% 1ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Bi-directional power supply, two-quadrant with source and sink
  • Regenerative in load operation with energy recovery into the grid
  • Very high efficiency of over 95%
  • Voltage from 0 - 10 V to 0 - 1,500 V
  • Current from 0 - 6 A to 0 - 120 A
  • Flexible power-controlled DC input/output stages (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Digital control, high resolution with 16bit ADCs and DACs
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation