EA Elektro-Automatik PSB11000-102U | DC power supply PSB 10000, bidirectional, 1 channel, 1000V / +/-10A / 3KW, function generator
Manufacturer number: PSB11000-102U
EA electro-automatic PSB 11000-10 | Bidirectional DC power supply 2U, PSB10000 series, 1 channel, 1,000V / +/-10A / 3,000W, integrated function generator.
Technical Data
Description
PSB11000-102U | DC power supply PSB 10000, bidirectional, 1 channel, 1000V / +/-10A / 3KW, function generator
The PSB 10000 EA series includes single-phase and three-phase devices that, with their wide input range, can serve almost all mains voltages worldwide. The DC voltages and currents are oriented to the application, the spectrum ranges from 0 - 10 V to 0 - 2000 V and from 0 - 6 A to 0 - 1000 A in one device. The DC power supplies act as a flexible output stage with a constant performance characteristic, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range. In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 devices connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and 64000 A.
The PSB 11000-10 variant of the EA PSB 10000 series presented here measures 2 HE (2 U) and has 1 channel, 1,000 V / +/-10 A / 3,000 W and, like all models in the series, an integrated function generator.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 110V - 240V +10% 1ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Bi-directional power supply, two-quadrant with source and sink
  • Regenerative in load operation with energy recovery into the grid
  • Very high efficiency of over 95%
  • Voltage from 0 - 10 V to 0 - 1,500 V
  • Current from 0 - 6 A to 0 - 120 A
  • Flexible power-controlled DC input/output stages (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Digital control, high resolution with 16bit ADCs and DACs
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation