EA Elektro-Automatik PS10500-202U | DC power supply, PS 10000, 1 channel, 500V / 20A / 3kW, USB, analogue
Manufacturer number: PS10500-202U
EA electro-automatic PS 10500-20 | Programmable DC power supply, 1 channel, 500 V / 20 A / 3 kW, 2U, USB, analogue.
Technical Data
Description
PS10500-202U | DC power supply, PS 10000, 1 channel, 500V / 20A / 3kW, USB, analogue
The DC voltages and currents are oriented to the application, the spectrum ranges from 0 - 60 V to 0 - 2000 V and from 0 - 6 A to 0 - 1000 A in one device. The DC power supplies act as a flexible output stage with a constant performance characteristic, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range.
In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 devices connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and 64000 A. This system works like a single device and can consist of different power classes, only the voltage class must match. For example, you can set up a 75 kW system from two 30 kW and one 15 kW devices from the PS 10000 series. In addition, typical functionalities from the laboratory area are available. This includes alarm and warning management, various digital interfaces, software solutions and many other functions.
The PS 10500-20 variant of the PS 10000 power supply series presented here measures 2 HE (2U) and has 0 – 500 V, 0 – 20 A, 0 – 3,000 W.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 110V - 240V +10% 1ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Very high efficiency of over 95%
  • Voltage from 0 - 60 V to 0 - 1500 V
  • Current from 0 - 6 A to 0 - 120 A
  • Flexible power-controlled DC output stages (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation