Chroma 63208A-600-560 | DC load, 8 kW, 600 V / 560 A, programmable
Manufacturer number: 63208A-600-560
Chroma 63208A-600-560 | Electronic load for high power, 600 V, 560 A, 8 kW, 19 inches, 7 U.
Technical Data
Description
63208A-600-560 | DC load, 8 kW, 600 V / 560 A, programmable
The Chroma 63200A series are programmable, high performance electronic loads with very fast load control mechanisms. The high power density not only saves space, the high measurement accuracy for voltage (0.015% + 0.015% FS) and current (0.04% + 0.04% FS) ensures the reliability of measurement results. The devices in this series can be controlled either manually or by PC. In order to process higher outputs, several devices of the same type can be connected in parallel using a master / slave technology. These electronic loads have synchronized load distribution in order to simulate application-specific variable load situations.
Accessoires
A636000
Exclusive
Exclusive
Chroma
A636000
Interface GPIB for 63200A / E, 63000 & 63600 2- and 5-slot DC load mainframes
Delivery time upon request
Chroma
NI USB-6211 Bus-Powered Multifunction DAQ For 63200 / 63200A / 63600 series models
Delivery time upon request
10833A
Keysight
10833A
GPIB cable, 1m IEEE 488, stackable, plug / socket
4 in stock. Ready to ship in 1 business day