Chroma 63203A-1200-120 | DC load, 3 kW, 1,200 V / 120 A, programmable
Manufacturer number: 63203A-1200-120
Chroma 63203A-1200-120 | Electronic load for high performance, 1,200 V, 120 A, 3 kW, 19 inches, 3 U.
Technical Data
Description
63203A-1200-120 | DC load, 3 kW, 1,200 V / 120 A, programmable
The Chroma 63200A series are programmable, high performance electronic loads with very fast load control mechanisms. The high power density not only saves space, the high measurement accuracy for voltage (0.015% + 0.015% FS) and current (0.04% + 0.04% FS) ensures the reliability of measurement results. The devices in this series can be controlled either manually or by PC. In order to process higher outputs, several devices of the same type can be connected in parallel using a master / slave technology. These electronic loads have synchronized load distribution in order to simulate application-specific variable load situations.
Accessoires
A636010
Exclusive
Exclusive
Chroma
A636010
Interface, Ethernet for 63200A / E series and 63000 series
Delivery time upon request
10833A
Keysight
10833A
GPIB cable, 1m IEEE 488, stackable, plug / socket
4 in stock. Ready to ship in 1 business day
10833B
Keysight
10833B
GPIB cable, 2m IEEE 488, stackable, plug / socket
Delivery time upon request
Chroma
Interface GPIB for 63200A / E, 63000 & 63600 2- and 5-slot DC load mainframes
NI USB-6211 Bus-Powered Multifunction DAQ For 63200 / 63200A / 63600 series models
Alternate products
63203A-1200-120
Series
Series
63203A-1200-120
DC load, 3 kW, 1,200 V / 120 A, programmable