Chroma 62180D-1800 | Power supply unit, bidirectional, DC, 1 channel, 1800V / +/- 40A, 18kW
Manufacturer number: 62180D-1800
Chroma 62180D-1800 | Bidirectional power supply 62000D series, two-quadrant operation, 0… 1800 V, ± 40 A, ± 18,000 W, 3 U, for battery simulation, charge / discharge test, LV123 & LV148 compliant.
Technical Data
Description
62180D-1800 | Power supply unit, bidirectional, DC, 1 channel, 1800V / +/- 40A, 18kW
The bidirectional power supplies of the Chroma ATE 62000D series combine excellent nominal powers from 0 - 1,800 V / up to 540 A / up to 18 kW and are housed in a housing with a high power density of only 3U (3 U).
In simple master / slave parallel and serial operation, several individual devices can be interconnected for total outputs up to 180 kW.
Up to 93% of the power consumed can be fed into the supply network during load operation.
The devices can work in the operating modes constant voltage, constant current and constant power.
USB / LAN and analog interface are available as standard, CAN and GPIB are optionally available.
The Chroma 62180D-1800 variant has 0… 1800 V, ± 40 A, ± 18 kW. More models are gradually becoming available as well.