Chroma 62050H-600S | Power supply unit, DC, 1 channel 600V / 8.5A, 5kW for photovoltaic module simulation
Manufacturer number: 62050H-600S
Chroma 62050H-600S | Photovoltaic simulator power supply unit, output parameters: 5 kW, 8.5 A, 600 V.
Technical Data
Description
62050H-600S | Power supply unit, DC, 1 channel 600V / 8.5A, 5kW for photovoltaic module simulation
Depending on the model, output voltages of up to 1000 V and currents up to 40 A are possible with the 62000H series. Up to 10 devices can be connected in parallel, which is made possible by a very fast and precise implementation of the IU characteristic using 100 kHz A / D and a 25 kHz D / A converter with an integrated digital filter. This power supply can very quickly pick up and compensate for the ripple of the PV converter originating from the grid.