Chauvin Arnoux P01140201 | CA6511 megohmmeter, insulation meter 500 V, 1000 MOhm, analog display
Manufacturer number: P01140201
  • Insulation measurement: up to 1,000 MΩ (1 measuring range) up to 500 V DC
  • AC voltage measurement: 0 to 600 V.
  • Continuity test: -10 Ω to +10 Ω (I = 200 mA)
  • Automatic testing of the absence of voltage by direct measurement
  • Only two input terminals for all measurements (color-coded)
  • Easy-to-read display with logarithmic scale
  • Power supply: 4 x LR6 1.5 V batteries
  • Complies with IEC 61557
  • Installation category: IEC 61010 600 V CAT III
  • Dimensions: 167 x 106 x 55 mm; Weight: 600 g
Technical Data
Description
P01140201 | CA6511 megohmmeter, insulation meter 500 V, 1000 MOhm, analog display