Chauvin Arnoux P01132504 | CA6503 megohmmeter with crank, 1 to 5000 MOhm, transport bag
Manufacturer number: P01132504
Chauvin-Arnoux CA6503 Analog insulation meter with inductor.
  • Measurements 1 to 5,000 MΩ
  • Constant test voltages: 250 V, 500 V and 1000 V
  • Immediately ready for all tests
  • Power supply through crank inductor
  • Robust housing suitable for construction sites
  • Automatic range switching
  • Checking the absence of voltage
  • Control lamp for correct measuring conditions
  • Additional terminal to avoid measurement errors due to leakage currents
  • Degree of protection: IP52
  • Electrical safety: IEC 61010 300 V CAT III
  • Dimensions: 120 x 120 x 130 mm; Weight: 1.06 kg
Technical Data
Description
P01132504 | CA6503 megohmmeter with crank, 1 to 5000 MOhm, transport bag
Alternate products
Alternate products
P01140301
Chauvin Arnoux
P01140301
CA6513 megohmmeter, insulation meter 1000V DC, 1000 MOhm, analog display
Ready to ship in 5 to 10 business days
Chauvin Arnoux
CA6511 megohmmeter, insulation meter 500 V, 1000 MOhm, analog display