B&K Precision HMR195027 | Power supply unit, DC, 1950 V, 27 A, 18 kW, USB, LAN, HMR series
Manufacturer number: HMR195027
Technical Data
Description
HMR195027 | Power supply unit, DC, 1950 V, 27 A, 18 kW, USB, LAN, HMR series
The HMR series from B&K Precision comprises high-performance, multi-range (autoranging) DC power supplies with 10 kW and 18 kW output power in a compact 3 U-rack form factor. Thanks to the multi-range technology, each model can provide its rated power at different voltage/current combinations and thus replace several conventional fixed-range power supplies.
  • Multi-range operation up to 1950 V or 360 A
  • Master/slave operation with up to 1,8 MW total power (100 units in parallel)
  • SiC MOSFET technology for high efficiency (up to 95%) and reliability
  • 3 U height, 200 - 415 V AC input, thermostatically controlled fans
Variant HMR195027:
The HMR195027 model is the voltage top variant with 18 kW power of the series and delivers up to 1950 V DC at 27 A. It is specially designed for high-voltage testing and development applications, such as high-voltage battery and insulation testing, testing of inverters, HV-DC links as well as research and development in e-mobility and energy technology.