B&K Precision HMR80360 | Power supply unit, DC, 80 V, 360 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
Manufacturer number: HMR80360
Technical Data
Description
HMR80360 | Power supply unit, DC, 80 V, 360 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
The HMR series from B&K Precision comprises high-performance, multi-range (autoranging) DC power supplies with 10 kW and 18 kW output power in a compact 3 U-rack form factor. Thanks to the multi-range technology, each model can provide its rated power at different voltage/current combinations and thus replace several conventional fixed-range power supplies.
  • Multi-range operation up to 1950 V or 360 A
  • Master/slave operation with up to 1,8 MW total power (100 units in parallel)
  • SiC MOSFET technology for high efficiency (up to 95%) and reliability
  • 3 U height, 200 - 415 V AC input, thermostatically controlled fans
Variant HMR80360:
The HMR80360 model is the most powerful 10 kW variant in the series and delivers up to 80 V DC at 360 A. Compared to the other models, the HMR80360 is characterized by high output current at lower voltage. This makes it particularly suitable for applications with high currents, such as motor, battery and low-voltage power tests.