TDK-Lambda Z20-20 / LAN | Power supply unit, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, LAN, USB, analog
Manufacturer number: Z20-20/LAN
Power supply unit, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, LAN, USB, analog
Technical Data
Description
Z20-20 / LAN | Power supply unit, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, LAN, USB, analog
  • DC outputs: screwed connection on the rear
  • Output voltage: 0 ... 20 V DC
  • Output current: 0 ... 20 A
  • Max. Power: 400 W
  • Residual ripple: 6 mV
  • Residual ripple: 40 mA
  • Integrated LAN interface (compatible with "LXI" Class C)
  • Weight: 1.9 kg
  • Dimensions: W70 x H83 x D 350mm
  • Wide range input (85-265 V AC)
  • 16-bit resolution for current and voltage
  • Display: 4 digits for current and voltage
  • Faster programming times thanks to the latest microcontroller
  • Built-in arbitrary generator for standardized test sequences
  • Two programmable output pins
  • Automatic operating modes CC and CV
  • Comprehensive safety functions such as: Safe-Start, Auto-Restart
  • Analog control & readback
  • USB, RS-232 & RS-485 interfaces
  • Low overall height with 2 U
  • Can be used as a 2 U rack installation with up to 6 channels or as a desktop power supply
  • Accessoires
    Z20-20
    Series
    Series
    TDK-Lambda
    Z20-20
    Power supply unit, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, USB, analog
    Delivery time upon request
    Alternate products
    Z20-20 / IEEE
    TDK-Lambda
    Z20-20 / IEEE
    Power supply, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, GPIB, USB, analog
    Delivery time upon request
    Z20-20 / IEEE / L
    Z20-20 / IEEE / L
    Power supply unit, DC, 1 channel, front output 20V / 20A, 400W, GPIB, USB, analog
    Z20-20 / IEEE / L2
    Z20-20 / IEEE / L2
    Power supply, DC, 1 channel, front output CAT3 20V / 20A, 400W, GPIB, USB, analog
    Z20-20 / IS420
    Z20-20 / IS420
    Power supply unit, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-I
    Z20-20 / IS420 / L
    Z20-20 / IS420 / L
    Power supply unit, DC, 1 channel, front output 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-I
    Z20-20 / IS420 / L2
    Z20-20 / IS420 / L2
    Power supply, DC, 1 channel, front output CAT3 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-I
    Z20-20 / IS510
    Z20-20 / IS510
    Power supply, DC, 1 channel 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-U
    Z20-20 / IS510 / L
    Z20-20 / IS510 / L
    Power supply unit, DC, 1 channel, front output 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-U
    Z20-20 / IS510 / L2
    Z20-20 / IS510 / L2
    Power supply, DC, 1 channel, front output CAT3 20V / 20A, 400W, USB, Iso.Analog-U
    Z20-20 / L
    Z20-20 / L
    Power supply, DC, 1 channel, front output 20V / 20A, 400W, USB, analog
    Z20-20 / L2
    Z20-20 / L2
    Power supply unit, DC, 1 channel, front output CAT3 20V / 20A, 400W, USB, analog
    Z20-20 / LAN / L
    Z20-20 / LAN / L
    Power supply unit, DC, 1 channel, with front outputs 20V / 20A, 400W, LAN, USB, analog
    Offers
    Z20-20/LAN
    Sale
    Sale
    Z20-20/LAN
    Stock Sale Power Supply Unit, DC, 1 Channel 20V/20A, 400W, LAN, USB, analog (DT2718_2307_L)
    1 in stock. Ready to ship in 1 business day
    About the Manufacturer
    TDK-Lambda, a subsidiary of TDK Corporation, is one of the world's leading manufacturers of power supplies. TDK-Lambda's high-quality product portfolio includes AC/DC power supplies, programmable laboratory power supplies and DC/DC converters in the power range from 1.5 W to 15 kW. TDK-Lambda stands for innovative power supply solutions of the highest quality and reliability and primarily addresses the core sectors of industry, automation, medicine, and test and measurement.