TDK-Lambda GSP40-250-IEEE-3P | GENESYS + DC power supply, 10 kW, 40 V / 250 A, incl.IEEE interface
Manufacturer number: GSP40-250-IEEE-3P
TDK-Lambda GENESYS + GSP40-250-IEEE-3P │ Programmable high-performance power source, DC, 1 channel, 2 U, 40 V / 250 A, 10 kW, LAN, GPIB, analog, USB, RS-232, master / slave Parallel operation with auto configuration.
Technical Data
Description
GSP40-250-IEEE-3P | GENESYS + DC power supply, 10 kW, 40 V / 250 A, incl.IEEE interface
The DC power source GSP40-250-IEEE-3P from TDK Lambda is part of the high performance class of the GENESYS + series. The 10kW version of the power supplies consists of two ultra-compact 5kW units (each only 1 height unit), which are already connected in parallel at the factory. The DC power supplies deliver output voltages of 10/20/30/40/60/80/100/150/300 or 600 volts, each with maximum currents, so that the maximum output power is not exceeded (10 / 10.2 or 10.4 kW). The output power is scalable up to 20 kW (up to four 5 kW units in parallel operation), so that you get a particularly powerful and reliable laboratory power supply for a wide range of applications in industry, research and development.