TDK-Lambda GEN40-19 / IS510 / LN | Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, RS232, RS485, IS510
Manufacturer number: GEN40-19/IS510/LN
Technical Data
Description
GEN40-19 / IS510 / LN | Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, RS232, RS485, IS510
Scope of Delivery:
Available options:
  • GPIB interface
  • LAN interface
Alternate products
GEN40-19 / IS420 / LN
Series
Series
TDK-Lambda
GEN40-19 / IS420 / LN
Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, RS232, RS485, IS420
Delivery time upon request
GEN40-19 / IEEE / LN
TDK-Lambda
GEN40-19 / IEEE / LN
Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, GPIB, RS232, RS485, analog
Delivery time upon request
GEN40-19 / LAN / LN
GEN40-19 / LAN / LN
Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, LAN, RS232, RS485, analog
1 in stock. Ready to ship in 1 business day
GEN40-19 / LN
GEN40-19 / LN
Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40V / 19A, 760W, RS232, RS485, analog
Offers
GEN40-19/IS510/LN
Sale
Sale
GEN40-19/IS510/LN
Stock sale - Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 40 V/19 A, 760 W, RS232, RS485, IS510 (DT2612_2309_L)
About the Manufacturer
TDK-Lambda, a subsidiary of TDK Corporation, is one of the world's leading manufacturers of power supplies. TDK-Lambda's high-quality product portfolio includes AC/DC power supplies, programmable laboratory power supplies and DC/DC converters in the power range from 1.5 W to 15 kW. TDK-Lambda stands for innovative power supply solutions of the highest quality and reliability and primarily addresses the core sectors of industry, automation, medicine, and test and measurement.