TDK-Lambda G600-5.6-IEEE-1P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 600V / 5.6A, 3360W, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Manufacturer number: G600-5.6-IEEE-1P
TDK-Lambda GENESYS + G600-5.6-IEEE-1P | Programmable DC high-performance power supply, 0… 600 V DC, 0… 5.6 A, 3360 W nominal power, 1 U, 19 inches, incl. IEEE interface.
Technical Data
Description
G600-5.6-IEEE-1P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 600V / 5.6A, 3360W, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<5 kg) but still powerful (nominal power 2.7 kW) power supply for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide entrance area (85 ~ 265 Vac).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are equipped with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).