Heinzinger EVO10000-300REV | Power Supply Unit, High Voltage, Reversible Output 10,000 V / 0.3 A, 3,000 W, ARC, RAMP, LAN, RS232
Manufacturer number: EVO10000-300REV
Heinzinger EVO10000-300REV | High-voltage laboratory power supply, reversible output 10,000 V DC / 0.3 A, 3,000 W LAN, RS232 with options ramp function and ArcDetection (rollover detection).
Technical Data
Description
EVO10000-300REV | Power Supply Unit, High Voltage, Reversible Output 10,000 V / 0.3 A, 3,000 W, ARC, RAMP, LAN, RS232
Fast, precise, easy to use: these are the characteristics of the adjustable EVO power supply from Heinzinger. A system consisting of a microcontroller with FPGA enables complete, digital control of the EVO devices. This combination allows high performance with simultaneous speed and precision. With an accuracy and stability of 100 ppm, the EVO provides the solution for the most common applications on the market.
safety
Options included
Scope of Delivery:
  • Heinzinger EVO HV laboratory power supply
  • Male Heinzinger HV connector with 3m HV cable
  • Rubber feet for desk applications
  • Power plug, 1.5 m, with Schuko plug (CEE7) and IEC 60320 Type C20
  • Screw terminal block for I / O connector
  • Manual (English / German)
Applications / areas of application:
  • Research, basic research
  • nanotechnology
  • Laboratory area, development
  • Semiconductor industry, component tests, insulation tests
  • Industry (plastic and film manufacturers)
  • Medical technology
Accessoires
RL42-H
Exclusive
Exclusive
SPS
RL42-H
High voltage relay 10000VAC / max. 30A number of poles 2, coil 24VDC / 0.25A
18 in stock. Ready to ship in 1 business day