GW Instek PFR-100M_LAN + GPIB | Power supply, DC, 1 channel, fanless 250V / 2A, 100W, multi-range, LAN & GPIB
Manufacturer number: PFR-100M_LAN+GPIB
GW Instek PFR100M | Power supply unit, DC, 1 channel, 250V / 0.4A (2A), 100W. Multi-range output, LAN & GPIB interfaces.
Technical Data
Description
PFR-100M_LAN + GPIB | Power supply, DC, 1 channel, fanless 250V / 2A, 100W, multi-range, LAN & GPIB
The PFR-100 series is a five-times nominal power supply that allows users to set either voltage or current so that the device power does not exceed 100W. The device thus offers a wide adjustable voltage or current range of a maximum of 250 V or a maximum of 2 A.
The DC voltage is available either on the front panel or on the back of the device. For rack-based measurement setups, the connections on the back of the device can be hard-wired. The overall height is 3 U with a device width of 70 mm and a weight of 2.5 kg.