EA Elektro-Automatik PU10750-1204U | Power supply unit, DC, 1 channel, 750 V / 120 A / 30 kW / Ethernet, USB, analog
Manufacturer number: PU10750-1204U
EA Elektro-Automatik PU10750-1204U | power supply unit, DC, 1 channel, 0 - 750 V / 0 - 120 A / 30 kW, 4 U, Ethernet, USB, analog
Technical Data
Description
PU10750-1204U | Power supply unit, DC, 1 channel, 750 V / 120 A / 30 kW / Ethernet, USB, analog
The EA-PU 10000 series from EA Elektro-Automatik represents a state-of-the-art programmable DC power supply designed specifically for demanding industrial and research applications with its combination of high performance, flexible customization and extensive protection features. With an impressive power capacity of up to 30 kW for the 4U models and 60 kW for the 6U models, this series offers a flexible and reliable solution for a wide range of applications.
Input range and efficiency:
The wide input range of 380 V to 480 V (+10%, 3ph AC) enables worldwide use without additional adjustments.
Performance and flexibility:
With voltage ranges from 0 - 60 V to 0 - 2.000 V (6U models 360 V - 2,000 V) and current ranges from 0 - 40 A to 0 - 1,000 A (6U models 80 A - 480 A), the series covers a wide range of applications.
Cooling and mechanics:
Compact dimensions (19" x 4 U x 668 mm) and a weight of 50 kg (56 kg with water cooling) enable easy integration into existing rack systems.