EA Elektro-Automatik ELR10500-102U | Regenerative electronic DC load, ELR 10000, 1 channel, 500V / 10A / 1.5kW, integr. function generator
Manufacturer number: ELR10500-102U
EA electro-automatic ELR 10500-10 | Programmable Regenerative Electronic Load DC 2U 500V 10A 1.5kW Integrated Function Generator.
Technical Data
Description
ELR10500-102U | Regenerative electronic DC load, ELR 10000, 1 channel, 500V / 10A / 1.5kW, integr. function generator
The ELR 10000 series includes single-phase and three-phase devices that, with their wide AC input range, can serve almost all mains voltages worldwide. The DC voltages and currents are oriented to the application, the spectrum ranges from 0 - 80 V to 0 - 2000 V and from 0 - 6 A to 0 - 1000 A in one device. The DC loads function as a flexible input stage with a constant Performance characteristics, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range.
In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 devices connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and a load of 64000 A. This system works like a single device and can consist of different power classes, only the voltage class must match.
The ELR 10500-10 variant of the ELR 10000 electronic load series presented here measures 2 HE (2U) and has 0 - 500 V, 0 - 10 A, 0 - 1,500 W and, like all models in the ELR 10000 series, an integrated function generator.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 110V - 240V +10% 1ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Regenerative with energy feedback into the grid
  • Very high efficiency of over 95%
  • Voltage from 0 - 80 V to 0 - 2000 V
  • Current from 0 - 20 A to 0 - 510 A
  • Flexible power-controlled DC input stage (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation