Chroma 63210E-600-700 | DC load, 10 kW, 600 V / 700 A, programmable
Manufacturer number: 63210E-600-700
Chroma 63210E-600-700 | Electronic load 600 V DC, 700 A, 10 kW in a 19 inch housing with 7 U.
  • Maximum input power: 10,000 W.
  • Voltage range: 600 V DC
  • Current range: 700 A (maximum)
  • Control mode: constant current, resistance, voltage, (CC, CR, CV)
  • Complex control mode: CR + CC, CR + CV, CC + CV
  • Parallel connection of up to 20 devices in master / slave mode
  • Dynamic-synchronous control with static as well as dynamic loads
  • External current-load simulation
  • Power supply load transient simulation in real time and peak value measurements (Vpp + / Vpp-)
  • 255 user-specific device settings that can be called up
  • Very accurate voltage and current measurements
  • Interfaces: USB (standard)
  • Interfaces optional: Ethernet, GPIB
  • Dimensions approx: W 428 x H 308 x D 670 mm
  • Weight: 70 kg
Technical Data
Description
63210E-600-700 | DC load, 10 kW, 600 V / 700 A, programmable
Accessoires
Accessoires
10833A
Keysight
10833A
GPIB cable, 1m IEEE 488, stackable, plug / socket
4 in stock. Ready to ship in 1 business day
10833B
Keysight
10833B
GPIB cable, 2m IEEE 488, stackable, plug / socket
Delivery time upon request
A636010
Exclusive
Exclusive
Chroma
A636010
Interface, Ethernet for 63200A / E series and 63000 series
Delivery time upon request
10833D
10833D
GPIB cable, 0.5m IEEE 488, stackable, plug / socket
Chroma
Interface GPIB for 63200A / E, 63000 & 63600 2- and 5-slot DC load mainframes
NI USB-6211 Bus-Powered Multifunction DAQ For 63200 / 63200A / 63600 series models