B&K Precision PVS10005 | Programmable DC power supply unit, high-power, 1000 V, 5 A, 5 kW, USB, RS-232, RS-485, LAN, GPIB, PVS series
Manufacturer number: PVS10005
Technical Data
Description
PVS10005 | Programmable DC power supply unit, high-power, 1000 V, 5 A, 5 kW, USB, RS-232, RS-485, LAN, GPIB, PVS series
The programmable DC power supply units in the PVS series, consisting of the PVS10005, PVS60085 and PVS60085MR models, offer clean output power of up to 5.1 kW, excellent regulation and fast response times to load changes. Thanks to their compact 2U design, they can be integrated into rack systems to save space.
The PVS10005 model is a high-performance DC power supply with a maximum output voltage of 1000 V and a maximum output current of 5 A, which enables an output of up to 5000 W. It differs from the other models in the series due to its higher voltage capacity, while the PVS60085 and PVS60085MR models offer a maximum voltage of 600 V. The PVS60085MR model also has a multirange function that enables various combinations of voltage and current within a maximum power of 3000 W.
Alternate products
Alternate products
PVS60085
Series
Series
B&K Precision
PVS60085
Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 5.1 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series
Delivery time upon request
PVS60085MR
B&K Precision
PVS60085MR
Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series