Manufacturer number: P2104A-AC-50-BNC
Technical Data
Description
The Picotest P2104A probe is a 50 ohm, 1-port transmission-line "browser" probe. This precision probe supports a variety of measurements using the 1-port reflection methodology, including impedance, ripple, noise, TDT/TDR, PCB power rail, VRM (voltage regulator module), clock jitter, and non-invasive stability (NISM). The P2104A has significant advantages over active probes and other types of passive probes. The probe is compatible with all 50 ohm instruments including vector network analyzers (VNA), oscilloscopes and spectrum analyzers.
  • Available attenuations P2104A: 1x / 50 Ohm, 2x / 100 Ohm, 5x / 250 Ohm, 10x / 500 Ohm, AC Coupled