Schwarzbeck SY9223-17-100 | Broadband transformer 1.4:1, or 100 Ohm : 50 Ohm, according to CISPR 17 for filter measurements
Manufacturer number: SY9223-17-100
Technical Data
Description
SY9223-17-100 | Broadband transformer 1.4:1, or 100 Ohm : 50 Ohm, according to CISPR 17 for filter measurements
Filters for power supply lines are measured according to CISPR 17, Appendix C (according to DIN EN 55017 Appendix C). This requires two broadband transformers that transform the typical measuring device impedance from 50 Ω to 0.1 Ω or to 100 Ω.
The 0.1 Ω transformer (voltage transformation ratio 22: 1) is connected to the 50 Ω generator while the 100 Ω transformer (voltage transformation ratio 1.4: 1) is connected to a 50 Ω receiver.
Please note: The transformers must not be connected to power supply lines or DC voltage sources!
Recommendations
Recommendations
SY9223-17-0.1
Schwarzbeck
SY9223-17-0.1
Broadband transformer 22:1, or 50 Ohm : 0.1 Ohm, according to CISPR 17 for filter measurements