Schwarzbeck NNHV8123-400 | High-voltage mains simulation (LISN), CISPR 25 / BMW GS95025-1 400 A, 1000 V DC, type-N socket
Manufacturer number: NNHV8123-400
Schwarzbeck NNHV8123-400 | High-voltage line simulation (Line Impedance Stabilization Network / LISN), CISPR 25 / BMW GS95025-1 400 A, 1000 V DC, type-N socket.
  • Frequency range: 0.1-150 MHz
  • Max. Continuous operating current: 250 A
  • Max. Current (briefly): 500 A
  • Max. Mains voltage (DC): 1000 V
  • Max. Mains voltage (50/60 Hz AC): 700 Vrms
  • Max. Mains voltage (400 Hz AC): 300 Vrms
  • Replica impedance: 5 μH || 50 Ω (+/- 10%)
  • Coil winding resistance: <1.3 mΩ
  • Impedance (50 Hz): 2 mΩ
  • Impedance (400 Hz): 12.6 mΩ
  • HV cable clamping range: 4 - 15 mm
  • Measuring connection: N-connector
  • Dimensions, housing (W x H x D): 220 x 225 x 260 mm
  • Weight: 6 kg
Technical Data
Description
NNHV8123-400 | High-voltage mains simulation (LISN), CISPR 25 / BMW GS95025-1 400 A, 1000 V DC, type-N socket
The unbalanced, single-pole high-voltage electrical system replica NNHV8123-400 according to CISPR25 planned Edition4 or BMWGS95025-1 can be used to measure the interference voltage in the HF-VHF range from 0.1 MHz to approx. 150 MHz on shielded cables in the field of electromobility (HEV, EV) . An external 50Ω load resistor is required for BCI tests.
The simulation impedance is essentially formed by connecting an inductor in parallel with the input resistance of the measuring receiver: 5 μH || 50 Ω.
The permissible continuous current consumption of the device under test is 250 A, over 500 A can be drawn for a short time