Manufacturer number: TL1500DC
Technical Data
Description
TL1500DC | Insulated test leads for solar applications, wind energy and battery storage (5313782)
The Fluke TL1500DC Insulated Test Leads are designed specifically for solar applications and are supplied with the Fluke 393 FC Clamp Meter. A standalone version of these test leads is now available separately. The test leads provide safe and accurate voltage measurements up to 1,500V DC and are CAT III 1500V / CAT IV 600V safety certified for use in harsh outdoor environments. Other common applications include wind energy and battery storage.
Equipment and highlights:
  • IEC 61010-031 CAT II 1500V, CAT III 1500V, CAT IV 600V, 10A
  • Compatible with all gauges that accept standard 4mm safety banana plugs
  • Pollution degree 2, 2000 m altitude
  • Environment: Operating: 0 °C to 50 °C at < 70% relative humidity
  • Storage: -20 °C to 60 °C at < 80% relative humidity
Accessoires
Accessoires
393 FC
FLUKE
393 FC
TRMS wireless current clamp, CAT III 1500 V, incl.IFLEX &amp; FLUKE CONNECT