Chauvin Arnoux P01184101 | CA850 digital pressure gauge -6.89 to +6.89 bar
Manufacturer number: P01184101
Chauvin Arnoux P01184101 | CA850 digital pressure gauge 7 -6.89 to +6.89 bar.
  • Measuring range: -100 to +100 psi
  • Maximum pressure level: ± 150 psi
  • Resolution: 0.01 psi
  • Accuracy: ± 0.3% of the full scale
  • Units of measurement: bar, mmHg, ozin², kg / cm², inH20, kPa, ftH2O, inHg, cmH2O, mbar
  • Monitoring of the MIN and MAX values with a time stamp
  • Measurement of the differential pressure
  • Hold function of the measured value
  • Automatic shutdown
  • Backlight
  • Dimensions: 72 x 182 x 30 mm
  • Weight: 220 g
Technical Data
Description
P01184101 | CA850 digital pressure gauge -6.89 to +6.89 bar