Chauvin Arnoux FTV 500 | Multifunctional tester for PV systems (P01129600)
Manufacturer number: P01129600
Chauvin Arnoux FTV 500 | Multifunctional tester for PV systems, 5 in 1, for efficiency assessment, maintenance and testing of electrical safety in single-phase, three-phase and multi-string photovoltaic systems (P01129600).
  • Display: 5” TFT touchscreen
  • Interface: Wi-Fi, VNC (Virtual Network Computing) remote control, USB
  • Internal database: Locations / systems / companies / modules / measurements, with tree structure
  • Memory: over 10,000 measurements
  • battery life; Li-ion battery with power supply – up to 15 hours in standby mode
  • Protection class: IP54
  • Electrical safety: EN 61010-1, CAT II 1000 V to CAT IV 600 V depending on measurement
  • Dimensions: 340mm x 300mm x 200mm