Chroma 62020H-150S | Power supply unit, DC, 1 channel 150V / 40A, 2kW for photovoltaic module simulation
Manufacturer number: 62020H-150S
Chroma 62020H-150S | Photovoltaic simulator power supply unit, output parameters: 2 kW, 40 A, 150 V.
Technical Data
Description
62020H-150S | Power supply unit, DC, 1 channel 150V / 40A, 2kW for photovoltaic module simulation
Output voltages of up to 1000 V and currents of up to 40 A are possible with the 62000H series. In total, up to 15 kW of power can be demanded from the individual device. Up to 10 devices can be connected in parallel, which is made possible by a very fast and precise implementation of the IU characteristic using 100 kHz A / D and a 25 kHz D / A converter with an integrated digital filter. This power supply can very quickly pick up and compensate for the ripple of the PV converter originating from the grid.