Chauvin Arnoux P01122018 | CA 6418 earthing tester
Manufacturer number: P01122018
Chauvin Arnoux P01122018 | CA6418 earthing tester with elongated measuring head
  • Large measurement range from 0.010 Ω to 1200 Ω
  • Current measurement from 0.5 mA to 20 A.
  • Adjustable alarms for Ω and A
  • Automatic pre-HOLD function when opening the pliers
  • Storage of 300 measured values with time / date
  • Automatic calibration of the air gap when switched on
  • Sound signal and automatic switch-off
Technical Data
Description
P01122018 | CA 6418 earthing tester
The CA 6418 earthing clamp is supplied in a transport case and is used to check all types of earth loops. The pliers make it possible to enclose rectangular busbars with 30 x 40 mm, 20 x 55 mm and cables with a diameter of up to 32 mm. The CA6418 earthing clamp simultaneously shows the loop resistance and the leakage current.