Chauvin Arnoux P01126505 | CA6471 Earthing tester digital, with 2 pieces C182
Manufacturer number: P01126505
Chauvin-Arnoux CA6471 digital earthing tester with 2 C182 clamps.
  • Automatic or manual selection of the measuring frequency
  • Selective earth measurement with a current clamp transformer
  • Measurement of the earth loop resistance with 2 current clamps without earth spikes
  • 3-pole process (3P)
  • Measuring range 0.01 Ω ... 99.9 kΩ
  • Resolution / accuracy 0.01 ... 100 Ω / ± (2% + 1 D)
  • Open circuit voltage 16 or 32 Vrms (IEC 61010)
  • Measuring frequency 41 ... 512Hz
  • Earth coupling measurement
  • Resistance measurement of auxiliary earth electrodes 0.1 Ω ... 100 kΩ
  • Interference voltages Max. 60 V peak
  • 4-pole process (4P) / (4P) selective (CA 6471)
  • Measuring range 0.001 ... 99.99 Ω
  • Resolution / accuracy 0.001 ... 10 Ω / ± (2% + 1 D)
  • Resistance measurement of the auxiliary earth 0.01 Ω ... 100 kΩ
  • Earth loop measurement with two current clamp transformers
  • Measuring span - 0.01 ... 500 Ω
  • Resolution / accuracy - 0.01 ... 1 Ω / ± (10% + 1 D)
  • Measuring frequency - Auto: 1367 Hz
  • Manuel: 128 Hz, 1367 Hz, 1611 Hz, 1758 Hz
  • Interference voltage - Max 60 Vspize
  • Specific earth resistance
  • Measuring method Wenner and Schlumberger with automatic calculation
  • Measuring frequency 41 ... 128 Hz
  • Resistance measurement DC
  • Measuring method 2- or 4-wire method
  • Measuring range 0.001 Ω ... 99.9 Ω
  • resolution
    2 conductors: 0.01 Ω ... 99.9 kΩ / ± (2% + 2 D)
    4 conductors: 0.001 Ω ... 99.99 kΩ / ± (2% + 2 D)
  • Measuring current> 200 mA DC
  • 512 memory locations / measured value memory
  • Optical / USB interface
  • Power supply NiMH rechargeable battery
  • Electrical safety (IEC 61010-1) CAT IV 50 V
  • Robust, shockproof housing
  • Degree of protection IP 53
  • Dimensions 272 x 250 x 128 mm
  • Weight 3 kg
Technical Data
Description
P01126505 | CA6471 Earthing tester digital, with 2 pieces C182
The robust and ergonomic multifunction device for a complete assessment of earthing.
Scope of Delivery
  • Scope of delivery with 1 ext. Charger + power cord, 1 evaluation software, 1 USB cable, 2 clamp current transformers C182 (∅ 52 mm) and 1 transport bag.
Alternate products
Alternate products
M592B
Gossen Metrawatt
M592B
GEOHM XTRA High-precision earthing and low-resistance measuring device with GPS
Ready to ship in 5 to 10 business days
19572
Exclusive
Exclusive
Chroma
19572
Ground bond tester up to 45A 500VA