B&K Precision MR3K160120 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 160 V, 120 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
Manufacturer number: MR3K160120
Technical Data
Description
MR3K160120 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 160 V, 120 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
The MR series consists of powerful high-voltage multi-range DC power supplies that deliver up to 5 kW of clean output power in a compact 2U form factor. These power supplies are ideal for laboratory applications, research and development and industrial test environments.
The MR3K160120 is a variant within the MR series with a maximum output voltage of 160 V and a maximum output current of 120 A. This variant offers a maximum output power of 3000 W and is therefore a more compact alternative to the MR160120.
Differences to other models in the series:
  • Compared to the MR160120 (also 160 V / 120 A), the MR3K160120 offers a lower output power of 3000 W (instead of 5000 W).