B&K Precision MR160120 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 160 V, 120 A, 5 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
Manufacturer number: MR160120
Technical Data
Description
MR160120 | Programmable DC power supply unit, multi-range, 160 V, 120 A, 5 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, MR series
The MR series is a powerful range of high-voltage, multi-range DC power supplies that deliver up to 5 kW of clean output power in a compact 2U form factor. It is suitable for both bench-top use and automated test systems that require wide voltage and current range coverage.
The MR160120 is a variant within the MR series with a maximum output voltage of 160 V and a maximum output current of 120 A. This variant offers a maximum output power of 5000 W and is therefore particularly suitable for applications with higher power requirements.
Differences to other models in the series:
  • Compared to the MR3K160120 (also 160 V / 120 A), the MR160120 offers a higher output power (5000 W instead of 3000 W).