FLUKE T6-1000PRO / EU | Electrical tester Electrical tester T6-1000 PRO, FieldSense, 1 - 1000 V AC / DC, 0.1 - 200 AAC
Manufacturer number: T6-1000PRO/EU
FLUKE T6-1000 Pro | Professional electrical tester with FieldSense & Visual Continuity, around 1… 1000 V AC / DC, 0.1… 200 AAC.
Technical Data
Description
T6-1000PRO / EU | Electrical tester Electrical tester T6-1000 PRO, FieldSense, 1 - 1000 V AC / DC, 0.1 - 200 AAC
The Fluke electrical tester PRO T6-1000 measures voltage up to 1000 V AC and current up to 200 A AC, and all of this via the open fork and without measuring lead contact to the voltage. Ground the black test lead using the robust alligator clip supplied, slide the test lead into the open fork of the clamp meter and see voltage and current at the same time.
On cables up to AWG 4/0 (up to 120 mm2) through which up to 200 A and 1000 V alternating current flow. Even with gloves. It will change the way you work.
What is the difference between the T6-1000 PRO and the well-known T6-1000 or T6-600?
Product features:
  • 1 to 1000 V, AC or DC
  • 0.1 to 200 A AC
  • Resistance 1 Ω to 100 kΩ
  • Frequency measurement 45 Hz to 66 Hz through an open fork
  • Works for most wire diameters up to AWG 4/0 (17.8mm / 0.7 "pliers opening)
  • HOLD button briefly freezes the display on the screen, which makes it easier to read
  • Easy to read display with backlight
  • Can be used with the optional TPAK magnetic hanging device for convenient hands-free operation
Lieferumfang
  • Electric tester T6-1000 PRO
  • Connected test leads with removable 4 mm receiver caps
  • black SureGrip alligator clip AC285
  • H-T6 holster
  • User documentation
Accessoires
FLUKE H-T6
FLUKE
FLUKE H-T6
Belt holster for T6
Delivery time upon request
Recommendations
TPAK
FLUKE
TPAK
Mounting kit for Fluke multimeters
5 in stock. Ready to ship in 1 business day
PRV240FS
PRV240FS
Battery operated voltage source, Proving Unit Use of electric testers T6, DMM, current clamps
Delivery time upon request
TP1-1
Extremely narrow measuring tips (flat blade)
AC285
AC285
Alligator clips (2) for banana plugs
3 in stock. Ready to ship in 1 business day