FLUKE SMFT-1000 PRO/FPC EU | Multifunctional PV tester SMFT-1000 PRO KIT incl. 1 year Premium Care
Manufacturer number: SMFT-1000 PRO/FPC EU
Technical Data
Description
SMFT-1000 PRO/FPC EU | Multifunctional PV tester SMFT-1000 PRO KIT incl. 1 year Premium Care
In this set you get the SMFT-1000 PRO including 1 year of Fluke Premium Care for free.
Fluke Premium Care - scope of services:
  • Manufacturing defect repair
  • Annual calibration
  • Accidental damage and repair of the main unit
  • Accelerated calibration and repair
  • Accelerated freight
  • Annual replacement or repair of damaged accessories
  • Priority technical support
Accessoires
FP-SMFT
FLUKE
FP-SMFT
Fuse set, 2-pack, Fluke SMFT-1000
Delivery time upon request
FLK-MB1-IRR
FLUKE
FLK-MB1-IRR
Mounting bracket for irradiance meter FLK-IRR2-BT
Delivery time upon request
FLK-TL1000/30M
FLK-TL1000/30M
Measuring line on a roll 30 meters
1 in stock. Ready to ship in 1 business day
FLK-TL1000-MC4
FLK-TL1000-MC4
Test lead set (male and female)
TP1000
TP1000
Probe with trigger button for Fluke SMFT-1000
I100
I100
Current clamp AC/DC, 100A, for PV tester
FLK-IRR2-BT
FLK-IRR2-BT
Insolation meter with wireless data transmission
Alternate products
SMFT-1000/KIT
SMFT-1000/KIT
Multifunctional PV power analyzer including extended accessories
SMFT-1000/PRO
SMFT-1000/PRO
Multifunctional PV power analyzer including extended accessories & TruTest software
4 in stock. Ready to ship in 1 business day
SMFT-1000/LITE
SMFT-1000/LITE
Multifunctional PV power analyzer
SMFT-1000/FPC EU
SMFT-1000/FPC EU
Multifunctional PV power analyzer SMFT-1000 kit incl. Premium Care
Recommendations
393 FC
393 FC
TRMS wireless current clamp, CAT III 1500 V, incl.IFLEX & FLUKE CONNECT
87V-MAX
87V-MAX
True RMS digital multimeter
2 in stock. Ready to ship in 1 business day
1587FC
1587FC
Isolation multimeter 2-in-1, isolation multimeter and TRMS multimeter CAT III 1000 V / CAT IV 600 V
3 in stock. Ready to ship in 1 business day
TI480-PRO60HZ
TI480-PRO60HZ
Thermal imaging camera Ti480 PRO, 60 Hz, up to 1,000 ° C, up to 614,400 px
TI480-PRO9HZ
TI480-PRO9HZ
Thermal imaging camera Ti480 PRO, 9 Hz, up to 1,000 ° C, up to 614,400 px
1625-2
1625-2
Fluke 1625-2 GEO Grounding Meter Advanced
PVLEAD3
Pomona
PVLEAD3
Solar Test Lead Set, Black & Red PV MC4 for Solar Clamp Meters (5301195)
FLK-TRUTEST-LITE
FLK-TRUTEST-LITE
Fluke TruTest software license code - Lite
Ready to ship in 5 to 10 business days
FLK-TRUTEST-ADV
FLK-TRUTEST-ADV
Fluke TruTest Software License Code - Extended
Insulation tester with extended functions, up to 2500 V, 200 kΩ to 500 GΩ, AC/DC voltage measurement
Insulation tester, up to 2500 V, 1 kΩ to 500 GΩ