Chroma 62050E-1200 | Programmable 1 channel DC power supply, 1200 V / 5 A / 5 kW, 1 U, 62000E series
Manufacturer number: 62050E-1200
Technical Data
Description
62050E-1200 | Programmable 1 channel DC power supply, 1200 V / 5 A / 5 kW, 1 U, 62000E series
The programmable DC power supplies of the Chroma 62000E series have both 1-channel models and 3-channel models. The 1-channel models offer an output power of 1.7 kW, 3.4 kW and 5 kW . The 3-channel models have an output power of 1.7 kW . The Chroma 62000E series power supplies are each configured in an industry-leading 1U high-power-density package . The Chroma 62000E series has both fixed-range and auto-range output models with currents up to 22.5A and voltages up to 1200V.
The 62050E-1200 model presented here has 1 channel, 1,200 V output voltage, 5 A output current and an output of 5,000 W.
Product features of the 62000 series:
  • Rated voltage: Up to 1,200 V / Current: 22.5 A max.
  • 1-channel models: 1.7 kW, 3.4 kW, 5 kW
  • 3-channel models: 3 x 1.7 kW channels in 1U
  • Master/slave parallel connection up to max. 20 kW
  • Fixed-Range or Auto-Range models
  • Automatic sequence programming
  • Priority of CV/CC modes
  • High precision measurement
  • Fast transient response <1ms
  • Low output ripple and noise
  • Intuitive and user-friendly touchscreen
  • Standard USB/LAN/LXI interfaces
  • Optional APG, CAN FD, GPIB, and parallel master/slave control interfaces
  • AC input: 1-phase/3-phase 200~240Vac or 3-phase 380~400Vac