Rohde&Schwarz RTC1K-202 | Oscilloscope, DSO, 2-channel, 200 MHz, 1 (2) Mpts, integrated signal generator (1335.7500P22)
Manufacturer number: 1335.7500P22
Rohde & Schwarz Value Instruments RTC1002 | 2-channel digital storage oscilloscope with a bandwidth of 200 MHz, 1 MPts memory depth and arbitrary generator (RTC1K-202).
Technical Data
Description
RTC1K-202 | Oscilloscope, DSO, 2-channel, 200 MHz, 1 (2) Mpts, integrated signal generator (1335.7500P22)
The RTC1000 compact digital oscilloscope is available with bandwidths up to 300 MHz (upgrade) and is characterized by a high waveform update rate and vertical sensitivity. The very quiet device offers a sampling rate of 1 Gsample / s with a memory depth of 1 Msample.
A function generator that generates various types of signals with frequencies up to 50 kHz is of interest for education. Pupils, trainees or students learn all measuring tasks on these basic types. The convenience functions can be switched off in "Education Mode".
Scope of Delivery
  • oscilloscope
  • Power cord
  • printed operating instructions
  • one probe per channel
HZ22
Through termination 50 Ohm to 1 MOhm, 1W (3594.4015.02)
Delivery time upon request
RTC-PK1 (1335.7330.03)
Bundle
Bundle
Rohde&Schwarz
RTC-PK1 (1335.7330.03)
APP bundle with 4 trigger/analysis options at a special price, for oscilloscopes RTC1000
Delivery time upon request
RT-ZA11
RT-ZA11
BNC adapter 505-6100 transition BNC to 4 mm (1333.0796.02)