Rohde&Schwarz RTC1K-COM2 | Oscilloscope, 2 channels, USB, LAN, 300 MHz, 2 GSa / s, 1MPts (1335.7500P97)
Manufacturer number: 1335.7500P97
Rohde & Schwarz RTC1002 complete package | 2 + 8 channel mixed signal oscilloscope RTC1K with 300 MHz bandwidth, up to 2 GSa / s, 1 MPts memory depth and all available options in a complete package (RTC1K-COM2).
Technical Data
Description
RTC1K-COM2 | Oscilloscope, 2 channels, USB, LAN, 300 MHz, 2 GSa / s, 1MPts (1335.7500P97)
The Rohde & Schwarz Compact Digital Oscilloscope RTC1000 is available with bandwidths up to 300 MHz and is characterized by a high waveform update rate and vertical sensitivity. The very quiet device offers a sampling rate of 1 Gsample / s with a memory depth of 1 Msample.
A function generator that generates various types of signals with frequencies up to 50 kHz is of interest for education. Pupils, trainees or students learn all measuring tasks on these basic types. The convenience functions can be switched off in "Education Mode".
This complete package has the following options:
  • RTC-B1 mixed signal option
  • RTC-B223 bandwidth upgrade to 300 MHz
  • RTC-K1 I²C and SPI bus decoding and triggering
  • RTC-K2 UART / RS-232 / RS-422 / RS-485 decoding, triggering
  • RTC-K3 CAN and LIN decoding and triggering
  • RTC-B6 Upgrade Signal Generator
Scope of Delivery
  • RTC-B1 mixed signal option
Accessoires
RTC-Z3
Rohde&Schwarz
RTC-Z3
Carrying case for oscilloscope RTC1002 (1333.0867.02)
RT-ZA11
BNC adapter 505-6100 transition BNC to 4 mm (1333.0796.02)
HZ22
Through termination 50 Ohm to 1 MOhm, 1W (3594.4015.02)