Rohde&Schwarz RTC1K-102M | Oscilloscope, MSO, 2+8-channel, 100 MHz, 1 (2) Mpts, integrated signal generator (1335.7500P13)
Manufacturer number: 1335.7500P13
Rohde & Schwarz Value Instruments RTC1002 with option MSO | 2- / 8-channel mixed-signal oscilloscope with a bandwidth of 100 MHz and 1 (2) MPts memory depth (RTC1K-102M).
Technical Data
Description
RTC1K-102M | Oscilloscope, MSO, 2+8-channel, 100 MHz, 1 (2) Mpts, integrated signal generator (1335.7500P13)
The RTC1000 compact digital oscilloscope is available with bandwidths up to 300 MHz (upgrade) and is characterized by a high waveform update rate and vertical sensitivity. The very quiet device offers a sampling rate of 1 Gsample / s with a memory depth of 1 Msample.
A function generator that generates various types of signals with frequencies up to 50 kHz is of interest for education. Pupils, trainees or students learn all measuring tasks on these basic types. The convenience functions can be switched off in "Education Mode".
Scope of Delivery
  • oscilloscope
  • Power cord
  • printed operating instructions
  • one probe per channel
  • 1 digital probe
Accessoires
RTC-K3
Rohde&Schwarz
RTC-K3
CAN/LIN trigger/decode option, for oscilloscopes RTC1000 (1335.7252.03)
Delivery time upon request
HZ22
Rohde&Schwarz
HZ22
Through termination 50 Ohm to 1 MOhm, 1W (3594.4015.02)